Altın Sahiplerine Kara Haber: Fiyatları Altüst Edecek Gelişme Açıklandı

2023 yılının son çeyreğinde yaşanan jeopolitik krizler, altın fiyatlarında hızlı bir yükseliş trendine neden olurken, halihazırda 2160 doların üzerinde olan ons altın, son günlerin en çok kazandıran yatırım aracı olmaya devam ediyor.

Yaşanan bu yükselişlerle karşın ekonomistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine başlamasıyla birlikte altında yukarı yönlü hareketin devam edeceği görüşünde. 2024’te bütün yatırım araçlarını geride bırakarak, altın sahiplerine büyük bir getiri sunan yükselişin ilerleyen tarihlerde devam edip etmeyeceğini ise Fed’in faiz kararları belirleyecek.

ALTIN FİYATLARINI ALTÜST EDECEK AÇIKLAMA

Bu doğrultuda, halihazırda 5.25-5.50 seviyeleri ile son 20 yılın en yüksek faiz oranlarını koruyan Fed, yaz ayları itibarıyla faiz indirim serisini başlatmaya hazırlanıyor. Uluslararası piyasalar, Fed’in alacağı faiz indirim kararlarına göre pozisyon tutarken, ABD’nin en büyük iki yatırım bankası Goldman Sachs ve JPMorgan, altın sahiplerini üzecek gelişmeyi açıkladı.

Banka tarafından hazırlanan beklenti raporuna göre, iki kurum da Fed’in 2024 yılının geri kalan bölümünde alacağı faiz indirim kararlarına yönelik beklentilerinde düşüşe gitti.

Goldman Sachs, Fed’in bu yıl içinde 4 kez 25’er baz panlık faiz indirimi yapacağı beklentisini 3 indirim ve toplam 75 baz puana çekti.

Bu beklentisini düşürmesine neden olarak enflasyon patikasındaki hafif yükselişi gösteren Goldman Sachs, 2025 yılında 4 faiz indirimi beklentisini devam ettirirken, 2026 yılında 1 faiz indirimi beklendiğini de vurguladı.

TÜRKİYE’DE FİYATLARA ETKİSİ NE OLACAK?

Alınan bu karar, uluslararası piyasalarda beklenenden güçlü bir doların olacağını ve dolayısıyla emtia fiyatlarında arzu edilen yükselişin yaşanmayacağına yönelik yeni beklentilerin oluşmasına neden oldu.

Türkiye’de ise gram altın/TL fiyatları ons altın ve dolar kuru dikkate alınarak hesaplanmakta. Bu nedenle, güçlü bir doların olması dolar/TL paritesi üzerinde yukarı yönlü bir etki yaratacak olsa da, altın tarafında xauusd paritesinden beklenen desteğin gelmemesi, 2024 yılı itibarıyla gram altın/TL fiyatlarında beklenen rekor seviyeleri de aşağı yönlü revize etmiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x