Merkez Bankası’nın son planı ortaya çıktı: Dolar o tarihte 8 lira birden yükselecek

31 Mart seçimlerinin ardından dolar kurunda geçmiş yıllara benzer bir yükseliş olup olmayacağı hala tartışma konusu.

Ekonomistler farklı görüşlere sahip olsa da, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre seçim sonrası ve yıl sonuna kadar dolar kurunda yaşanabilecek artışlar belirlenmiş durumda.

31 Mart öncesinde piyasalarda “seçim ekonomisi” endişeleri artarken, TCMB, yaz aylarında başladığı rezerv biriktirme sürecini tersine çevirdi.

Dolar kurunu düşürmek için piyasalara müdahalelerini sürdüren TCMB, gün aşırı ortalama 800 milyon dolarlık satış yaparken, ekonomi dünyası dikkatini 31 Mart seçimlerine odakladı.

MERKEZ BANKASI DOLAR BEKLENTİSİNİ AÇIKLADI

Geçmiş yıllardaki seçimlerin ardından yaşanan kur artışlarının bu sefer de yaşanıp yaşanmayacağı büyük bir soru işareti oluştururken, ekonomistlerin görüşleri oldukça farklı.

Önemli referanslardan biri ise, TCMB’nin her ay düzenli olarak yayınladığı Piyasa Katılımcıları Anketi.

TCMB’nin son raporuna göre, 53 finansal sektör ve 15 reel sektör temsilcisine yöneltilen sorulara dayanarak, dolar/TL paritesinde olası senaryolar belirlendi.

DOLAR YIL SONUNDA 8 LİRA ARTACAK

Katılımcılar, “Bankalararası döviz piyasası ABD Dolar kuru beklentiniz nedir? (TL)” sorusuna, 31 Aralık için 40.02 TL’lik bir beklentiyle yanıt verdi.

Bu, Türkiye’de kalan 9 ay boyunca dolar kuru için her ay ortalama 0.9 TL’lik bir artış beklendiği anlamına geliyor.

Anket katılımcıları, seçim sonrası ani bir dolar artışı beklemiyor.

Bunun yerine, artışın yıl boyunca kademeli olarak yaşanması ve yıl sonunda doların 2024’ü 40 lira seviyesinde tamamlaması ‘en muhtemel’ senaryo olarak görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x