Kırmızı pancar nasıl tüketilir, faydaları nelerdir? Haşlanmış kırmızı pancar suyu içenler…

Kırmızı pancar ve suyu içerisinde oldukça fazla miktarda lif, C, B ve A vitamini bulunur. İltihabı azaltan ve hücreleri hasardan koruyan yararlı bitki bileşenlerine sahip olan kırmızı pancarda, folat ve manganez bakır da bulunur. Bu dopdolu içeriği ile vücuda sunduğu tüm faydaları sizler için derledik… İşte, kırmızı pancar ve pancar suyunun faydaları! Kırmızı pancar çiğ nasıl tüketilir?

HAŞLANMIŞ KIRMIZI PANCAR SUYUNUN FAYDALARIBeyin sağlığı için önemli!
Kırmızı pancar, içinde bulunan nitratlar sebebiyle beyin sağlığına çok faydalıdır. Demans hastalığının erken evrede etki ettiği bölgenin oksijen seviyesinin artırılmasında nitratlar etkin rol üstlenir. Yaşlandıkça beyne giden kan akışı azalır fakat kırmızı pancar tüketmek bu durumu yavaşlatmaktadır.

Zayıflamak isteyenlerin tercihi!

İçeriğindeki zengin besin değeri ve lif açısından dolu olan kırmızı pancar, kilo verme sürecine yardımcıdır. Kırmızı pancarda bulunan magnezyum ve potasyum, vücutta biriken fazla suyu dışarı atar böylelikle şişkinlik oluşmanı önler. Pancar, metabolizmanın hızlanmasında etkin rol oynayarak kilo fazlalıkların kurtarır.

Tansiyonu kontrol eder!

Kırmızı pancarın içeriğinde bulunan nitrat sayesinde vücutta bulunan kan damarları genişleyerek, kan akışının dengede seyretmesini ve kan basıncının düşmesinde etkili olur.  Bu durum kalp hastalığı ve felç riski azaltır.

İhtiyacınız olan enerjiyi verir!

Nitrat bakımından zengin kırmızı pancar tüketimi sağlıklı yetişkinlerde hareket performansını etkileyerek güçlendiriyor. Kırmızı pancar, spor aktiviteleri için enerji sağlayacak miktarda karbonhidrat içerir.

Anemiyle savaşır, kan akışı sağlar!

Kırmızı pancar, içerdiği demir miktarı sayesinde anemiyi önlemeye yardımcı olup kan hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

KIRMIZI PANCAR NASIL TÜKETİLİR?

Kırmızı pancar pişirilerek veya çiğ olarak tüketilebilir. Çeşitli tüketim seçeneklerini sizler için sıraladık:

-Kırmızı pancarı bir bütün olarak veya dilimlenmiş olarak buharda haşlayabilir ya da kızartabilirsiniz.

-Haşlanan kırmızı pancarın suyunu atmayıp direkt tüketebilir veya dilerseniz pilavlarınıza makarnalarınıza hoş bir renk vermesi için kullanabilirsiniz.

-Turşu formunda da tüketilebilen sirkeli kırmızı pancarın yağ oranı düşük, lif açısından zengin, karbonhidrat ve mineral kaynağı olarak bünyenize alabilirsiniz.

-Blenderdan geçirerek içecek halinde tüketebileceğiniz kırmızı pancarı öğünlerinize içecek olarak da ekleyebilirsiniz.

-Yapraklarında bulunan potasyum, bakır, magnezyum, A, K ve C vitaminleri için kırmızı pancarı garnitür olarak salatalara ekleyebilirsiniz.

-Kırmızı pancar, soyulup dilimlenerek salataya eklenebilir ve çiğ olarak direkt tüketilebilir.

-Pancarı dilimleyip, tuz, karabiber, limon suyuyla ve baharatları ekleyerek sağlıklı bir atıştırmalık haline getirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x